Wolumetria twarzy

wolumetria twarzy KrakówDla wielu osób synonimem starzenia się organizmu jest wiotka skóra, na której pojawiają się zmarszczki. Jednak procesy starzenia dotyczą wszystkich tkanek twarzy – nie tylko skóry, ale także tkanki podskórnej i tkanki tłuszczowej, tkanki chrzęstnej i kostnej. Skutkuje to zauważalną zmianą w wyglądzie twarzy, zaburzeniem jej owalu; twarz wygląda na zmęczoną i smutną. W przypadku tak zaawansowanych zmian nie wystarczy jedynie zadbać o kondycję skóry – konieczne jest przywrócenie twarzy dawnej objętości. Tylko wtedy twarz odzyska młodszy wygląd, a skórze przywrócona zostanie jędrność. Takiego kompleksowego odmładzania twarzy dokonać można w gabinecie medycyny estetycznej – umożliwia to wolumetria twarzy.

Kiedy warto wykonać zabiegu wolumetrii twarzy?

Wraz z upływem lat dochodzi do szeregu zmian w obrębie twarzy. Spadkowi syntezy włókien kolagenowych i elastynowych towarzyszy zmniejszenie gęstości skóry i utrata jej elastyczności. Z kolei ograniczenie syntezy kwasu hialuronowego prowadzi do przesuszenia skóry. Wiotkość skóry, pojawienie się zmarszczek i bruzd to nie wszystkie niekorzystne zmiany związane ze starzeniem.
W obrębie twarzy zauważyć można miejscowy zanik tkanki tłuszczowej oraz charakterystyczną jej redystrybucję. W obrębie policzków i skroni dochodzi do zmniejszenia ilości tkanki tłuszczowej, a pozostała tkanka tłuszczowa ma tendencję do kumulowania się w dolnych partiach twarzy. Sprzyja to rozmyciu linii żuchwy oraz pojawieniu się tzw. chomików w dolnej partii policzków. Zanikowi tkanki tłuszczowej towarzyszy także stopniowy zanik tkanki chrzęstnej i kostnej.
U osób doświadczających wiotczenia skóry i jej nadmiaru powstałego w efekcie zaniku tkanki podskórnej, doskonale sprawdza się zabieg wolumetrii twarzy. Zabieg ten polega na uzupełnieniu objętości określonych obszarów twarzy – zarówno tych, na których zaobserwowano wspomniane wcześniej oznaki starzenia się twarzy, jak i tych wymagających korekty kształtu twarzy. Zabieg ten obejmować może modelowanie policzków, nosa, brody czy żuchwy. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie liftingu twarzy – i to bez skalpela. Modelowania twarzy dokonać można podczas mało inwazyjnego zabiegu z wykorzystaniem cieniutkiej kaniuli. Dzięki niej wprowadzany jest wypełniacz, a procedura może być przeprowadzona bardzo precyzyjnie. Uzupełnianie ubytków objętościowych na twarzy kolejnymi objętościami wypełniacza zapewnia dowolne modelowanie twarzy i przywrócenie jej pożądanego młodszego wyglądu.

Jaki preparat wybrać?

Najczęściej wykorzystywanymi preparatami umożliwiającymi modelowanie twarzy są te zawierające kwas hialuronowy. Stosowany jest także hydroksyapatyt wapnia, który działa na skórę silnie biostymulująco. Preparaty zawierające kwas hialuronowy, które wykorzystywane są w zabiegach wolumetrii różnią się od tych stosowanych przy wypełnianiu bruzd i głębokich zmarszczek. Są one bardziej usieciowane i odporniejsze na działanie hialuronidaz, czyli enzymów degradujących kwas hialuronowy. Najbardziej godne polecenia preparaty z kwasem hialuronowym to:
- Juvederm Voluma z lidokainą, występujący w postaci plastycznego żelu zapewniającego efekt utrzymujący się do 24 miesięcy
- Restylane Volyme z lidokainą, doskonale sprawdzający się w zabiegach wolumetrii i liftingu twarzy
- Restylane Defyne z lidokainą, który zwiększa gęstość skóry właściwej, niweluje zmarszczki oraz umożliwia modelowanie twarzy
- Restylane Lyft o bardzo silnych właściwościach liftingujących
- Neauvia Stimulate o właściwościach liftingujących i regenerujących
Wszystkie te preparaty wyróżniają się bardzo wysoką jakością – posiadają certyfikaty dla produktów medycznych. Ich stosowanie jest zatem bardzo bezpieczne, a ponadto – zapewnia uzyskanie nienagannego efektu estetycznego. Zawarty w tych preparatach kwas hialuronowy cechuje się jednorodną wielkością cząstek, co zapewnia równomierną dystrybucję preparatu oraz jednolita jego biodegradację (degradację izowolemiczną).

Jak przebiega zabieg modelowania twarzy?

Przygotowanie do zabiegu wolumetrii twarzy sprowadza się do rezygnacji ze spożycia alkoholu w na dobę przed zabiegiem. Ponadto przez trzy dni przed planowanym modelowaniem twarzy należy zrezygnować ze stosowania leków zaburzających krzepliwość krwi, niewskazana jest ponadto ekspozycja na słońce. Zabieg modelowania twarzy poprzedzony jest konsultacją lekarską, podczas której należy sprecyzować, czy nie istnieją przeciwwskazania do wykonania zabiegu. Ponadto lekarz dokładnie określa miejsca wkłucia tak, aby uzyskać jak najlepszy efekt uzupełnienia objętości policzków, skroni, żuchwy czy brody.
Wolumetria twarzy polega na podskórnym wprowadzaniu niewielkich objętości kwasu hialuronowego przy pomocy cienkiej igły. Liczba nakłuć i ich lokalizacja ustalana jest indywidualnie i zależy od aktualnego wyglądu twarzy oraz planowanego efektu. Zabieg trwa około 20 minut i poprzedzony jest aplikacją na skórę kremu znieczulającego. Dzięki temu zabieg jest bezbolesny, a wprowadzaniu preparatu pod skórę towarzyszy jedynie uczucie rozpierania.
Po zabiegu pojawia się lekkie zaczerwienienie twarzy i obrzęk, co wynika z wykonania nakłuć skóry. Objawy te ustępują samoistnie po 2 – 3 dniach. Bezpośrednio po zabiegu można powrócić do codziennej aktywności. Najważniejszym zaleceniem pozabiegowym jest utrzymywanie skóry w czystości, unikanie podrażnień skóry w miejscach iniekcji. Przez kilka dni po zabiegu należy powstrzymać się od intensywnej aktywności fizycznej, opalania się, korzystania z basenu czy sauny.

Jakie są efekty po zabiegu modelowania twarzy kwasem hialuronowym?

Efekty modelowania twarzy kwasem hialuronowym zależą od kilku czynników. Istotny jest wygląd twarzy przed wykonaniem zabiegu, stopień zaniku tkanki podskórnej, a także wiotkości skóry. Dzięki modelowaniu policzków możliwe jest zwiększenie jej objętości, a także podkreślenie i wymodelowanie kości jarzmowych. Poza poprawą wyglądu policzków, efektem zabiegu jest podciągnięcie tkanek ku górze i poprawa wyglądu dolnych partii twarzy, w tym zredukowanie widoczności chomików. Kolejną korzyścią wynikającą z modelowania policzków jest uniesienie fałdów skórnych tworzących bruzdy nosowo – wargowe oraz brudy marionetki. Kwas hialuronowy równie dobrze sprawdza się do wypełniania różnego rodzaju zmarszczek w dolnej części twarzy.

Modelowanie brody i modelowanie żuchwy także pozwala znacząco zmniejszyć widoczność chomików, a także precyzyjnie ukształtować dolne partie twarzy. Modelowanie twarzy umożliwia ponadto korygowanie kształtu grzbietu czy czubka nosa, a także redukowanie tzw. doliny łez. Lifting wolumetryczny twarzy pozwala zatem na natychmiastowe cofnięcie oznak upływającego czasu – uzyskać można bowiem efekt ujędrnienia i wygładzenia skóry, a także poprawy owalu twarzy i przywrócenie jej odpowiednich proporcji. Twarz zyskuje harmonijny, młody i bardzo naturalny wygląd. Ostateczny efekt zabiegu może być zatem zbliżony do chirurgicznego liftingu twarzy z wykorzystaniem skalpela. Wolumetria twarzy kwasem hialuronowym jest jednak zabiegiem znacznie bezpieczniejszym, o dużo mniejszej inwazyjności, nie wymagającym długotrwałej rekonwalescencji po zabiegu.
Warto podkreślić, że efekty zabiegu wolumetrii utrzymują się przez wiele miesięcy – średnio od 12 do 24 miesięcy. Efekt przywrócenia objętości twarzy zauważalny jest natychmiast po zabiegu, przy czym efekt odmłodzenia najlepiej jest ocenić po kilkunastu dniach, gdy ustąpi zaczerwienienie i obrzęk.

Przeciwwskazania i efekty niepożądane

Tak jak w przypadku każdego zabiegu medycyny estetycznej, także zabieg modelowania policzków, brody czy żuchwy nie może być przeprowadzony u każdego. Najważniejsze przeciwwskazania to:
- infekcje skóry
- trądzik, łuszczyca i stany zapalne skóry
- ciąża i laktacja
- nowotwory
- skłonność do powstawania blizn przerostowych
- uczulenie na jakikolwiek składnik preparatu
- choroby autoimmunologiczne
- niewyrównana cukrzyca
Zabieg wolumetrii jest procedurą bardzo bezpieczną, niezwykle rzadko powikłaną pojawieniem się efektów ubocznych. Jeśli już się pojawią, wówczas zazwyczaj mają charakter zgrubień czy ziarniaków zapalnych. Są to jednak przypadki incydentalne – praktycznie każdy zabieg modelowania twarzy prowadzi do uzyskania spektakularnego efektu końcowego, bez wystąpienia jakichkolwiek powikłań.